Czy e-hulajnogą można jeździć w zimę?

Coraz częściej słyszymy to pytanie zarówno w sklepie jak i przez telefon. Postaramy się dzisiaj na nie odpowiedzieć rozpatrując takie aspekty jak wpływ zimna na żywotność akumulatora, zalecany ubiór przy niskich temperaturach oraz konserwacja hulajnogi w tych trudnych dla niej warunkach.

Niskie temperatury a akumulator

Zdecydowana większość hulajnóg elektrycznych wyposażona jest w akumulatory litowo jonowe. Ten rodzaj baterii ma szereg plusów, takich jak wysoka pojemność przy niedużych wymiarach, wysoki maksymalny prąd rozładowania, niska waga, czy brak efektu pamięci. Jednak gdy temperatury zaczynają spadać poniżej zera możemy zauważyć takie problemy jak zmniejszony zasięg czy nawet mniejsza prędkość maksymalna. Dzieje się to ponieważ w ujemnych temperaturach elektrolit zawarty w ogniwach gęstnieje przez co wydajność akumulatora spada.

Jazda na śniegu

Należy pamiętać, że hulajnoga jest urządzeniem elektrycznym przez co z założenia nie przepada za wodą. Konstrukcja większości e-hulajnóg nie tylko nie zapewnia szczelności, ale i skutecznie utrudnia dodatkowe uszczelnienie. Dodatkowo w Polsce w dalszym ciągu stosuje się sól do odśnieżania ulic, która w połączeniu z wodą oraz dodatnią temperaturą potrafi spowodować spustoszenie w silniku naszego pojazdu, dlatego też nie zalecamy poruszania się hulajnogą po zaśnieżonych drogach.

Silnik hulajnogi elektrycznej po zimie

Jeżeli jednak godzisz się na powyższe utrudnienia, powinieneś wiedzieć jak zadbać o swoją hulajnogę.

Konswerwacja e-hulajnogi

Przede wszystkim nie ładuj hulajnogi świeżo po powrocie do domu! To pierwsza ale i najważniejsza zasada odpowiedniego dbania o akumulator. Przed podpięciem ładowarki, pozwól hulajnodze ogrzać się do temperatury pokojowej. Zalecamy odczekać 2-3 godziny.

Częstym problemem zimowych użytkowników hulajnóg są piszczące hamulce. Najczęściej wystarczy odpowiednio wyczyścić przy pomocy zmywacza do hamulców zarówno tarcze jak i klocki hamulcowe naszej hulajnogi. Skrzypiący dźwięk który słyszymy podczas hamowania w większości wypadków jest objawem piasku lub co gorsza soli która dostała się pomiędzy klocki a tarcze.

Pilnowanie ciśnienia w kołach w zimę jest jeszcze istotniejsze niż w lato. Przy niskich temperaturach powietrze zmniejsza swoją objętość przez co spada nam ciśnienie w kołach. Powodując przecieranie się dętki o oponę. Zalecamy zatem sprawdzać stan powietrza w kołach przynajmniej raz w tygodniu by uniknąć kosztownych napraw.

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo zimą?

KASK: Naszym zdaniem warto zainteresować się kaskiem szczękowym z szybą który w zimę nie tylko chroni przed urazami głowy ale także przed zimnem oraz wiatrem.

RĘKAWICZKI: Zmarznięte dłonie to duże zagrożenie dla użytkownika e-hulajnogi. Przy ujemnych temperaturach dużo ciężej o dokładne posługiwanie się manetką gazu czy klamką hamulca.

Oświetlenie: Zimą gdy dużo wcześniej robi się ciemno, warto pomyśleć o dodatkowym oświetleniu swojej hulajnogi. Należy jednak pamiętać, że nie każdy producent pozwala na ingerencję w układ elektryczny pojazdu. Na szczęście na rynku znaleźć można wiele modeli lampek rowerowych, czy latarek z uchwytem do kierownicy.

A co gdy powyższe utrudnienia zniechęciły Cię do jazdy zimą?

Zalecamy by zimowy postój hulajnogi odbył się w pokoju lub ogrzewanym garażu. Długotrwała ekspozycja hulajnogi na ujemne temperatury oraz wilgotne powietrze sprawi, że na wiosnę akumulator odmówi posłuszeństwa. Poziom naładowania akumulatora nie powinien być w żadnej ze skrajnych wartości. Najbezpieczniejsze jest naładowanie akumulatora do 70-80% oraz sprawdzenie stanu naładowania raz na 5-6 tygodni.

Warto pomyśleć o przeglądzie. Zima to czas, gdy oblężenie serwisu jest znacznie mniejsze niż początek sezonu, warto udać się wtedy ze swoją hulajnogą i przygotować ją do kolejnej wiosny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl